Türkiye tarihinin en büyük ihalesi olarak kayıtlara geçen İstanbul Havalimanı rakiplerinin korkulu rüyası haline geldi. Lojistik sektörümüz başta olmak üzere bütün sektörlerin bir an önce bitmesini istediği bu büyük proje, özellikle Almanya ve Dubai'nin pazar payını önemli oranda Türkiye'ye çekecek. Uzakdoğu ve Batı arasında bir köprü konumunda olan ülkemiz, bu özelliğini İstanbul Havalimanı ile de büyütecek. Projenin Frankfurt ve Dubai'den taşımacılık payını önemli oranda alacağını söyleyen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Başkanı Turgut Erkeskin; "Yerli ve yabancı lojistik şirketleri projenin bulunduğu bölgede dev tesisler kurmak için milyar dolarlık yatırım planı yapmaya başladı". Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener; yüzde 80’i lojistikten oluşan hizmet sektörünün 2023 yılı için 150 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu dile getirerek, bunu yakalamak için çalışmalara devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Havalimanının İstanbul ve ülke ekonomisine muazzam katkısı olacağını dile getiren TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, "Burada havalimanı dışında da oteller, alışveriş merkezleri, kongre salonları olacak. Dolup taşacak bu alanlardan vergiler alınacak. Ayrıca havalimanı ile sağlanacak rahat ve hızlı ulaşım sayesinde turist sayısında artış yaşanacak. Uluslararası kongrelerin, fuarların İstanbul'da düzenlenme olasılığı artacak ve bu alanda daha fazla etkinlik gerçekleştirilecek." dedi.

İstanbul'un stratejik konumu İstanbul Havalimanı'nın bitmesiyle gerçek anlamını daha iyi bulacak. Türkiye, bu projeyle Çin ve Batı arasında gerçekten köprü oluyor. Üretim Uzakdoğu'da, tüketim ise Batı'da. Bu nedenle uluslararası taşımacılık pastasını tek başına yiyen, taşımacılığının merkezleri olan Almanya ve Dubai, bu projenin yapılmasından büyük endişe duyuyorlar. Şu anda Atatürk Havalimanı'na inen bir yükün işlemleri 2 günü buluyor. İstanbul Havalimanı bu zamanı yaklaşık 3 saate indirecek.

Dünyada 12 havalimanının işletmesini yapan Fraportun Operasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Peter Schmitz; "İstanbul'a yapılacak 3'üncü Havalimanı bize bu konuda rakip olacak" demişti. Son yıllarda yakaladığı ivmeyle lojistik üs olma yolunda ilerleyen Türkiye'de, 3 bin firma bulunuyor. Yabancı sermayeli şirket sayısı ise, yaklaşık 480. Yaklaşık 1.1 milyon kişinin çalıştığı sektörün büyüklüğüne ilişkin net rakam olmasa da 100 - 250 milyar dolarlık bir büyüklükten söz ediliyor.