Evet adına çok fazla şiir ve şarkı yazılmış güzel bir şehir; İstanbul. Birçok kişinin hayali ve aşık olduğu şehir. Ne hüzünler ne anılar ne hikayeler ne tarihler ne sevinçler ne aşklar barındırmış içerisinde. Bize sorarsanız İstanbul yaşanılacak şehir değilde gezilecek şehirdir artık. Sizlere bazı ve belkide bildiğiniz sebeplerden bahsedeceğiz. Özellikle İstanbul'a yeni taşınacaklara tavsiyeler niteliğinde olacaktır bu yazımız. İstanbul'un meşhur trafiği; İstanbullu olsun ya da olmasın herkesin bildiği, yıllardır çözüml üretilmeye çalışılmasına rağmen hiçbir şekilde düzelmemiş ve aslında hep daha da kötüye gitmiş çok büyük bir sorun. İstanbul trafiğinin herkesin günlük stresini daha da artırdığını birçok insanın bildiği aşikar. Bu nedenle bunu özellikle dikkate almanızda fayda var. Hele hergün araba ile işlerinizi görüyor iseniz.

Yetersiz toplu taşıma araçları; evet, İstanbul'da bir yerden bir yere gitmek tam bir işkence. Özel aracınız olsa da bu durum böyledir. İstanbul gibi devasa nüfusa sahip bir şehrin bu denli yetersiz bir ulaşıma sahip olması bir başka dikkat etmeniz gereken husustur. Kalabalık İstanbul nüfusu; nereye bakarsanız bakın, asla görüş alanınızdan çıkmayan insanlar. İstanbul dünyanın en kalabalık şehiri olma yolunda hızla ilerliyor ve bu durum altyapı yetersizlikleri ile birleşince bizlerde bu şehirden kaçıp gitme isteği yaratıyor resmen. Ülke ortalamasının çok üstünde seyreden fiyatlar; aklınıza gelebilecek birçok şeyin en pahalısı İstanbul'da. Hemen hemen her üründe, İstanbul fiyatları ülke ortalamasının çok üstünde. Hayatınızı daha ucuza devam ettirebileceğiniz farklı bir yere gitmek oldukça akla yatkın görünüyor.

Karlı ve yağmurlu havalarda hayatın bir çile haline dönüşmesi; zaten zor olan İstanbul'da yaşamak eylemi, küçük çaplı bir yağışın ardından ikiye katlanıyor. Trafik tamamen duruyor ve toplu taşıma araçları çalışmıyor, elektrikler kesiliyor ve şehri kaotik bir atmosfer sarıyor. Bir diğer deyişle yetersiz alt yapı diyebiliriz. Fakat ne kadar saydığımız maddeler olumsuz olsa da uğruna karadan gemiler yürütülmüş bu şehirde yaşamak içinde çokça sebep vardır. Yazının başında dediğimiz gibi İstanbul yaşanılacak değil gezilecek bir şehirdir. Emin olun İstanbul'da yıllardır kalan birçok insan belki daha Ortaköy'de kumpir yememiştir. Boğaz manzarasının keyfini çıkararak karlı havalarda manzaranın keyfini çıkarmamıştır. Ama araya özlem girdi mi İstanbul bir başka güzel.