Her insan hayatında bir defa da olsa taşınma sürecini yaşamıştır. Bazen ufak birkaç eşya ile sınırlı kalabilir. Bazen de ev taşıma gibi zorlu bir süreç haline dönüşebilir. Ev taşıma durumunda profesyonel bir nakliyat firmasından destek alma durumunda kalırız. İyi bir nakliyat firması seçerek bu zorlu süreci sorunsuz veya çok az sıkıntılarla atlatabiliriz. Özellikle kirada oturanlar veya iş değişikliği nedeniyle şehir değiştirmek zorunda olanlar daha sık taşınmak durumunda kalabiliyor. Bu durumda kaliteli bir nakliyat firması seçmek en doğru karar olacaktır. Peki nakliyat firması seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Evden eve nakliyat firması seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız? Şehirler arası nakliyat firması seçerken ne gibi faktörler önemlidir? Şimdi bu konuya derinlemesine inelim. Öncelikle belirtmek gerekir ki iyi bir taşınma işlemi için çok ucuza taşınmayı aklınızdan çıkarın.

Hüsranla sonuçlanan bir taşıma size kat ve kat maliyete sebep olabilir. Hizmet alacağınız nakliyat firmasının güvenilir bir firma olmasına özen gösterin. Gerekli sertifikalara (K2 Yetki Belgesi) ve uzmanlığa sahip olan firmaları tercih etmenizde yarar var. Böylece eşyalarınızın taşınırken kırılma ihtimalini ve maddi hasarlar görme riskini en aza indirebilirsiniz. Taşınma işlemini aceleye getirmeyin. Nakliyat firması seçerken özellikle yaz ayları dışında taşınmayı tercih edin. Talep artışı yaz aylarında nakliyecilerin iş seçmelerine göreli olarak yüksek fiyatlarla çalışmalarına neden olmakta iken diğer mevsimlerde ise talep eksikliği fiyatların radikal bir şekilde düşmesine neden olmaktadır. Firmalar sırf boş kalmamak için fiyatları düşürdükçe düşürürler.

Yakın zamanda evini taşıyan bir tanıdığınız varsa, bu konuda ondan yardım isteyebilirsiniz. Seçtiği nakliyat firmasından memnun kalıp kalmadığını sorup ödediği nakliye ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz. Yorumları olumluysa ve fiyatı size uygun geldiyse aynı firmayı tercih edebilirsiniz. Firma seçerken nakliyat firmalarını karşılaştırın. Nakliyat firmalarının kalitesine, sunduğu hizmete ve ambalajlama işlemine göre fiyatları değişiklik gösterebilir. Bunun için birkaç firmadan teklif alıp fiyatları karşılaştırmanızda fayda var. Ayrıca tanıdığınızın evini misal 900 TL ye taşıdı diye sizinkini aynı fiyata taşıyacak diye bir durum söz konusu değildir. Burada bir mal satılmıyor, bir hizmet satın alımı söz konusudur. Her evin ölçüsüne ve ihtiyaç duyduğu işlemlere göre fiyatlar değişebilir. En azından 2-3 firmadan teklif almanızı öneririz. Böylece aldığınız fiyatları karşılaştırarak bütçenize en uygun seçimi yapabilirsiniz.