Taşınmak konusunda sizlere bu yazımızda bazı püf noktalara değineceğiz. Şehirler arası taşınma yapılaca hatalar yüzünden çok fazla maliyetle sonuçlanabilir. Hele yerleş süreci zaten maliyetlidir. Bunun sütine nakliyat masrafları eklendimi sonu çok daha can sıkıcı olabilmektedir. Hadi şimdi şehirler arası nakliyat için tasarruf yöntemleri neler onlardan bahsedelim. Öncelikle genel maddeler halinde bahsedelim. Fazla Eşyalardan Kurtulun. Taşınma Sürecine Erken Başlayın. İyi Bir Taşınma Planı Oluşturun. Taşınmak için acele etmeyin. Bazı işlere el atın yani her işi nakliyat firmasına bırakmayın. Kendi işinizi ne kadar çok kendiniz yaparsanız, o kadar tasarruf edersiniz. İyi düşünün, iyi araştırın. Profesyonel destek alın. Şimdi detaylı olarak bu yazdığımız cümleleri veya maddeleri sırayla açalım. Amacımız tasarruf etmek ise ilk işimiz gerçekten ihtiyaç duymadığımız veya uzun zamandır kullanmadığımız eşyalarımızı iyi tespit etmeli ve bu eşyalardan kurtulmalıyız.

Eşyaları elerken gideceğiniz şehrin şartlarını düşünerek eleme yapmanız daha doğru olacaktır. Yakın gelecekte tekrar kullanacağınız eşyaları taşımak ve kalanlardan kurtulmak sizin taşınma sonunda ne kadar ödeyeceğinizi belirler. Dolayısıyla, bir yıldan fazla bir sürede bir şeyler kullanmadıysanız veya varlığını tamamen unuttuysanız, neden başka bir eve geçerken fazla ödeme yapasınız? İstenmeyen eşyalarınızı sıralayın, evinizi toparlayın ve yalnızca sizin için anlamlı olan eşyaları paketleyin. Satılabilecek eşyalarınız varsa bunları satmaya çalışın. Buradan gelecek parayı değerlendirebilirsiniz. Paketleme malzemeleri alarak ambalajlama işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Taşınma konusunda acele etmeyin.

Bazı süreçlerde daha uygun fiyatlarda taşınabilirsiniz. Taşınma tarihinizi çok erkenden bildirirseniz nakliyat firması size erken rezervasyon için fiyat indirimi yapabilir. Taşınma gününü yoğun olmayan dönemlerde özellikle Eylül ve Mayıs aylarında seçerseniz, muhtemelen standart nakliyat şirketleriyle %20 - %30 oranında hatta daha da fazla bir indirim elde edersiniz bunu unutmayın. Bütçe dostu hareket ettirici bir diğer öneri, ulusal tatillerde, hafta sonlarında ve bir ayın başında veya sonunda taşınma tarihinizi planlamaktan kaçının. Eski evinizle taşınacağınız eviniz arasındaki mesafeyi hesaplamanız, hem daha sağlıklı teklifler almanızı hem de bütçenizde oluşabilecek gereksiz harcamaların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Buradan tasarruf edeceğiniz parayı da başka alanlarda değerlendirebilirsiniz. Sonuç olarak yeni eve taşınmak her ne kadar heyecan verici olsa da bu süreci çok daha kolay hale getirmek tamamen sizin elinizde. Özellikle bu ipuçlarını takip ederek gereksiz harcamaların önüne geçebilir, bütçenizi çok daha dengeli bir şekilde harcayabilir ve bu stresli süreci çok daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.