Belki yeni bir ev aldınız veya kiraladınız ya da mecburiyetten taşınmanız gerekti. Taşınma süreci ve taşınma sonrası süreç bir iki günlük bir süreç değildir. Bir haftayı bulabilecek bir süreçten bahsediyoruz. Belkide daha fazla, çok az ihtimalle daha kısa. Düşünün; eşyaların toplanması, paketlenmesi, elektrik, su, telefon gibi tüm faturalı aboneliklerin yeni adrese nakli, yeni evdeki eksiklerin tamamlanması ihtiyaç varsa tadilatının yapılması, taşınma, yerleşme... Bu liste ve sıralama daha da uzayabilir. Kısa ve net cevap vermek gerekirse taşınma izni diye bir izin yoktur. Çalıştığınız kurumdan veya iş yerinden ücretsiz izin talep edebilirsiniz. Bunun yanında İş Hukukunda ev taşıma izni olarak düzenlenmiş bir izin türü bulunmamaktadır. Ancak 4857 Sayılı İş Kanununun 55/j maddesine göre ücretli veya talebinize bağlı olarak ücretsiz izin kullanmanız mümkün olabiliyor. İzin kullanıp kullanamayacağınız işvereninizle aranızdaki ilişkiye bağlıdır. Kimi işveren bu konuda çalışana zorluk çıkarmazken, kişi işveren de çalışana zorluk çıkararak izin vermeyebiliyor.

4857 Sayılı İş Kanununda izin uygulaması ile ilgili; İş Yasasının 55/j maddesi işverence verilecek diğer izinleri kanun kapsamına alıyor. Buna göre, işveren tarafından gerek hizmet sözleşmesi gerekse toplu sözleşme ile kararlaştırılacak durumlarda işçinin izne gönderilmesi gerekiyor. Bu durumda işçi tüm aylık ücret ve diğer haklarından kesintisiz faydalanabiliyor. Çoğu işveren taşınma izni olarak bir izin kabul etmese de İş Kanununda böyle bir madde yer alıyor.

Bu konuda size tavsiye edeceğimiz bir gün var o da PAZARTESİ. Hafta içi nakliyat firmaları hem daha sakin hem de daha iyi bir ücret ile anlaşabilirsiniz. Bunun yanında pazar ve pazartesi günlerini birleştirmek size bu süreçte ekstra zaman kazandıracaktır. Sonuçta doğalgaz ve elektrik abonelikleri hafta içi olmak zorunda. Bu abonelikler konusunda patronunuza gerekli izahı yaparsanız anlayışla karşılayacaktır. Böylelikle pazar günü taşınma ve pazartesi ilgili abonelikle ile yerleşme sürecinizi başlatmış olursunuz. Ev taşıma izni kullanıp kullanamayacağınız daha çok şirketin bu konudaki politikasıyla netlik kazanıyor. Bu sebeple taşınma planınızı işvereninizle erken bir tarihte paylaşarak; hem şirketin bu konudaki politikasını öğrenmiş olur hem de işlerinizi planlı bir şekilde ilerletebilirsiniz. İşveren ücretli ya da ücretsiz olarak bu izni belirleyebilir. Ev taşıma izni yine şirkete bağlı olarak kimi yerlerde 1 gün, kimi yerlerde ise 2 gün olarak belirlenmiştir.