Taşınma süreci ne kadar zorlu bir süreç olsa da yapacağınız veya alacağınız bazı önlemler bu sürecin daha rahat ve kolay tamamlanmasını sağlayabilir. Bu konuda özellikle taşınma öncesi maliyet hesaplama çok faydalı bir işlem olacaktır. Evden eve nakliyat konusunda iyi bir maliyet ödeyerek kaliteli bir firma ile anlaşabilirsiniz. Komple alacağınız hizmet paketi ile elinizi hiçbirşeye sürmeden taşınma sürecini tamamlayabilirsiniz. Nakliyat firması A dan Z ye herşeyi özenle paketleyerek bu süreci tamamlamanızı sağlayabilir. Böylelikle yorulmadan rahatlıkla taşınmış olursunuz. Ama daha az maliyetle bu süreci tamamlamak istiyorum derseniz eşyalarınızı paketleyip sadece taşıma işlemi için nakliyat firmasına ücret ödeyebilirsiniz.

Daha da az maliyetle taşınmak istiyorum derseniz bu durumda hem paketleyip hem de taşıma işlemi için bir kamyonetçi ile anlaşıp eşyalarınızı taşıtabilirsiniz. Fakat işi her zaman profesyonellerine bırakmak en doğru karardır. Taşınma işlemi sürekli yapılan bir eylem değildir. Birçok yazımızda bahsettiğimiz gibi çok az maliyet ödeyeyim derken zarar görecek bir beyaz eşyanız yüzünden maliyet 4 veya 5 katına çıkbilir. Sonuç hüsranla tamamlanabilir. Bunu da göz önünde bulundurun ve buna göre hareket edin. Eşya listesi, kaplayacakları hacim, nakledilecek mesafe, boşaltılacak ev ile yeni taşınılacak evin kat ve asansör bilgileri, kamyonun ne kadar yakın mesafeye park edebileceği gibi bilgiler fiyatı doğrudan etkileyen kriterlerdir. Nakliyat firması ile bu bilgileri paylaşarak sağlıklı bir fiyatlandırma alabilirsiniz. Bu kriterleri not alarak nakliyat firmalarından fiyat bilgisi alıp değerlendirme yapabilirsiniz. Ama asla sadece fiyat üzerinden kıyaslama yapmayın. Firma ile ilgili internetten yapılan yorumlara, referanslara ve sosyal medya hesaplarına göz atın.

Klasik ekonomi teorisine göre insanlar rasyoneldir. Piyasadan mal ve hizmet alırken tam bilgi sahibidirler. Fiyat ile kaliteyi karşılaştırıp en iyi kaliteyi en doğru seçimi yaparlar. Dünyada internet üzerinden ticaretin gelişmesi ile birlikte insanların hangi tedarikçiye güvenmesi için kullanılan en önemli parametre o tedarikçiden daha önce mal veya hizmet almış kişilerden gelen reyting yada müşteri yorumları olarak öne çıkmaktadır. Kişilerin yada firmaların ne söylediklerine değil ne yaptıklarına bakarsak daha sağlıklı karar verebiliriz. Dünya’nın en büyük internet ticaret siteleri Ebay, Amazon, Booking.com ve diğerleri bu reyting sistemleri ve müşteri yorumlarını kime güvenmemiz gerektiğine karar vermek için seçim parametresi olarak kullanıyorlar.