Almaya karar verdiğiniz konutun tapusu var mı? Aidatı ne kadar? Biriken emlak vergisi borcu var mı? İmar durumu nedir? Ev veya konut alma kararını verdikten sonra çok önemli bazı nktalar vardır. Bu noktalara çok dikkat etmeniz gerekir. Sonradan baş ağrıtmaması için mutlaka konut alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle satın alınacak konutun ya da konut projesinin bağlı bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilerek, gayrimenkule ait tapu kütüğündeki mevcut kayıtların incelemenizde çok fayda olacaktır. Türkiye’nin doğusundan batısına, ilinden ilçesine, köyünden kasabasına her nereden ev alırsanız alın işin maddi tarafını ikinci plana alın. Önceliğiniz önce o evin sağlamlığı, tüm yasal belgelerinin tamam olup olmadığı olsun. Şimdi de yeni ev satın alırken nelere dikkat etmeliyiz ondan bahsedelim.

-Yeni Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Tapudaki kaydına bakın.
Gayrimenkulün kime ait olduğu,
Gayrimenkule ilişkin hisse oranları,
Üzerinde kullanım hakkı olup olmadığı, İpotekli mi değil mi,
Satışa engel bir tedbir kararı var mı yok mu,
Kat irtifakı kurulmuş mu,
Kurulmasına herhangi bir engel var mı,
Almak istenen bağımsız bölüm tapuda kayıtlı mı,
Yüz ölçümü nedir,

-İmar durumunu iyicene araştırın.
Gayrimenkulün son imar durumu,
İnşaat ruhsatı,
Ana gayrimenkulün ve satın alınmak istenen bağımsız bölümün mevcut imar durumu ve projeye uygunluğu,
Gayrimenkulün birikmiş vergi borcu var mı,
Gayrimenkulün son emlak beyanname değeri,
Gayrimenkulün Anıtlar Kurulu Kararı’nı ilgilendirecek bir durum var mı,
Konutun iskanı var mı ya da iskan alımını engelleyen bir var mı,
Bölgenin depremsellik durumunu mutlaka öğrenin.

-Resmi evrakları derinlemesine inceleyin.
Satış sözleşmesini dikkatlice okuyun ve bir uzmandan destek alın ya da okutun
Konutun tapusu, imar durumu, projesi, ruhsatı, varsa iskan belgesi gibi resmi belgeleri inceleyin.
Müteahhidin alıcıya teslim edeceği konuta ait, yapacaklarını tanımladığı ve kullanacağı malzemelerin niteliklerini açıkça belirttiği, teslim süresinin ve şeklinin açıkça ifade edildiği ve taraflarca birlikte imzalanan Teknik Şartname'yi iyi okuyup inceleyin
Müteahhidin söz verdiği süre sonunda inşaatı bitirememesi ve konutu teslim edememesi durumunda günlük ya da aylık baz da alıcıya ne kadar cezai tazminat ödeyeceği kayıt altına alınmalı.
Satışa sunulan konutun; peşinat miktarı, aylık ödeme planı, kredi durumu, faiz oranı, ara ya da balon ödemelerin yapılıp yapılamayacağı, hesabın istenilen zamanda kapatılıp kapatılamayacağı, faiz oranlarındaki artış ve azalışların ödemeleri nasıl etkileyeceği, banka ile yapılan sözleşmelerin niteliği kesin olarak öğrenilmeli.